Geçmiş Oyunlar

REŞÊ ŞEVÊ (Karabasan)

Erkek dünyayla bir hesaplaşma denemesi olan oyun, bu hesaplaşmayı kadınların yaşadığı sosyal travmayı ortaya koyarak yapmayı hedefler. Toplumun yaşadığı sosyal yetersizlikler kadını ruhsal, zihinsel ve fiziksel olarak sömüren ve tüketen bir hücredir. İnsanı her an takip eden, dinleyen, yönlendiren, bir korku ve baskı aracına dönüşmüş ve kadını çöplüğe atmış olan devlet ve toplum mekanizmasını çocuksu bir iç güdüyle kara bir gölgeye yani Reşê Şevê’ye benzetmiştir kadın. Oyun, çöpten kağıt toplayarak yaşamını sürdüren bir kadının köyden kente doğru geçen yaşamında hayatına giren erkeklerle hesaplaşmasını konu alır.

Nivîskar/Yazan: Mîrza Metin, Berfin Zenderlioğlu

Derhêner/Yöneten: Mîrza Metin

Muzîk/Müzik: Mehmet Atlı, Murat Öztürk

Lîstikvan/Oyuncular: Berfin Zenderlioğlu, Mensur Zîrek, Alan Ciwan

Dekor: Metin Çelik – Cil û berg/Kostüm-Aksesuar: Destar – Ronahî/Işık: Alev Topal

Wêne/Fotoğraf: Veysi Altay, Azad Aktürk

Afiş Tasarım: Bahar Demirtaş (afişa mê), Metin Çelik (afişa nêr)

75 dk. / 1 Perde / Kurdî/Kürtçe – Türkçe Üstyazı

İlk Gösterim: 03 Nisan 2009

Üç sezon boyunca oynanan oyun toplam 80 gösteri ile 16.000 seyirciye ulaşarak grubun gelişmesine önemli katkıda bulundu.

Festival: TAKSAV 14. Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali – 2009, ODTÜ Tiyatro Şenliği – 2009, Balıkesir Gönen Gençli Festivali – 2009, Batman Belediyesi Tiyatro Festivali – 2010.

Gösteri: İstanbul (İstanbul Üni., Boğaziçi Ün., Bilgi Üni., Beyoğlu, Esenyurt, Kumbaracı50, Su Gösteri Sahnesi, Şermola Performans’ta her hafta.) , Ankara, Urfa/Viranşehir, Urfa/Suruç, Diyarbakır/Merkez, Diyarbakır/Ergani, Diyarbakır/Çınar, Diyarbakır/Dicle, Mardin, Van/Bostaniçi, Van/Merkez, Van/Tatvan, Balıkesir/Gönen, Batman/Merkez.